0 544 421 21 22

Sosyal Medyada Biz}

Diyarbakır Trafik Kazası Avukatı

Diyarbakır ilimizde ve ülke genelinde trafik kazaları artmaktadır.  Bu kazalar sonucunda maddi hasarlı, ölümlü ve yaralamalı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sonuçlar sonrasında insanlar trafik kazası sonucu sigortadan para ve tazminat alabilmek için trafik kazası avukatı‘na ihtiyaç duymaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere Diyarbakır trafik kazası avukatı olarak meydana gelen bu hususları enine boyuna ele alıp sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Trafik Kazası Sonucu Neler Meydana Gelebilir ?

Yukarıda yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi; trafik kazası sonucu maddi hasarlı, ölümlü ve yaralamalı sonuçlar meydana gelebilmektedir. Bu sonuçlara göre trafik kazası avukatının yapacağı işlemler farklıdır. Trafik kazası avukatı daha çok ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında ön plana çıkmaktadır. İnsanlar maddi hasarlı kazaları kendi başlarına genellikle halledebilmektedir.

Ölümlü ve Yaralamalı Trafik Kazasında Neler Yapılabilir ?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; sigorta yaptırdığımız araç herhangi bir trafik kazasına karışırsa sigorta şirketi sadece 3.kişilere verilen zararları karşılamaktadır. Bu açıklamamıza bağlı olarak alt tarafta bir soru cevap formu oluşturalım.

Trafik Kazası Sonucu Benim Zararlarım Karşılanır Mı ?
Hayır trafik kazası sonucu sigortanız sizin hasarlarınızı karşılamaz. Kaskonuz varsa aracınızda ki maddi hasarları karşılayacaktır. Fakat sigorta poliçeniz sizde oluşacak maddi veya bedeni zararlardan sorumlu değildir.
Peki Benim Zararlarım Nasıl Karşılanacak ?
Şayet karışmış olduğunuz kaza tek taraflı bir kaza değilse ve bir karşı taraf var ise yani olayda iki araç ve daha fazla araç var ise; sizde zararlarınızı karşı tarafın sigortasından talep edebilirsiniz.

Trafik Kazası Sonucu Haklarım ?

Bu hususu yukarıda soru cevap kısmında aslında ufak bir yanıtla cevapladık. Fakat konuyu geniş olarak ele alacak olursa. Trafik kazası sonucu haklarınız kısmı iki farklı duruma göre değişecektir. Bunlar tek taraflı ve ya tek taraflı olmayan kaza olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tek Taraflı Trafik Kazasında Haklarım ?

Şayet tek taraflı bir trafik kazası meydana gelmişse maalesef sigorta bakımından haklarınız kısıtlı oluyor. Çünkü sigorta poliçelerinde de yazılan üzere sigorta şirketleri sadeec 3.kişilere verilen zarardan sorumludur. Yani aracınız da oluşacak maddi bir zararı sigorta karşılamayacaktır. Fakat kaskonuz varsa bu kasko kapsamında alınabilir. Tek taraflı trafik kazasında oluşacak yaralanmalarınız, bedeni hasarlarınız, ölümlü kazalar ve bunun gibi bir çok sağlık sorunu ve tedavi masraflarını da maalesef sigorta şirketi karşılamamaktadır.

Tek Taraflı Ölümlü Trafik Kazasında Dikkat Edilecek Husus

Akrabalarınız, eşiniz, çocuğunuz veya herhangi bir ebeveyniniz tek taraflı bir trafik kazasında vefat etmişse ve bu kaza 2015 ve öncesi olmuş ise yargıtay bu yıllarda ölen kişinin ailesi 3.kişi olarak kabul edip destekten yoksun kalma tazminatı ödüyordu. Fakat bu yıldan sonra yargıtayın görüşü ve sigorta poliçelerinde ki değişiklik üzerine artık tek taraflı ölümlü kazalarda maalesef sigorta şirketinde tazminat alınamıyor. Özetle meydana gelen kaza 2015 ve öncesi ise sigortadan tazminat alabilirsiniz. Fakat 2015 sonrası ise (2016-2017-2018 gibi ) artık alamıyorsunuz.

Tek Taraflı Olmayan Trafik Kazası Sonrası Haklarım ?

Tek Taraflı olmayan trafik kazası

Tek taraflı olmayan bir trafik kazasına karıştığınız zaman sizlerde karşı tarafın sigorta poliçesi var bu poliçe kapsamında avukatınız aracılığıyla tüm haklardan yararlanabilirsiniz. Şöyle ki; tek taraflı olmayan bir trafik kazasına karıştığınız zaman sizler de karşı tarafın gözünde 3.kişi durumunda olacaksınız ve sizlerin tüm masraflarını karşılayacaklardır. Örnek verecek olursan karşı taraftan neler talep edilebilir ?

  • Aracınızda oluşacak hasarlar
  • Yaralanmışsanız tüm sağlık masraflarınız
  • Ölümlü bir kaza meydana gelmişse mirasçıları tarafından sigortadan istenilecek maddi tazminat
  • Trafik kazası sonucu bedeninizde kalıcı bir hasar meydana gelmiş ve maluliyetiniz varsa tam teşekkürlü alınacak bir rapor ile sigorta şirketine başvurup yüksek miktarda tazminat alma.
  • Kaza sonucu doğacak her türlü sizin işinize engel olacak durum, hayatınızı kasa sonucu eksik ikame ettireceğiniz zararların bir kısmı.

Yukarıda saydığımız maddeler ve birçoğunu tek taraflı olmayan bir kaza da karşı tarafın sigorta şirketinden avukatınız aracılığıyla talep edebilirsiniz. Bu durumlar için bir avukata danışmanız ve avukatınız aracılığıyla işlemlerinizi sürdürmeniz en doğrusudur.

Yaya Olarak Bir Araç Bana Çarptı Ne Yapabilirim ?

Trafik Kazası Yaya

Aslında bu hususta yukarıda bahsettiğimiz tek taraflı olmayan trafik kazası ile aynıdır. Yaya iken karşıdan karşıya geçerken veya beklerken bir aracın size çarpması sonucu yukarıda bahsettiğimiz bütün haklardan avukatınız aracılığıyla yararlanabilirsiniz. Şayet trafik kazasına karışan yaya ölmüş ise yine bu yayanın mirasçıları avukat aracılığıyla sigortadan ölüm tazminatı alabileceklerdir.

Trafik Kazası Sonrası Sigorta Şirketinden Para Nasıl Alacağım ?

Trafik kazası sonrası gerek yaya gerekse araç sahibi veya trafik kazasında ki bireyler vefat etmişse bunların mirasçıları trafik kazası avukatı ile iletişime geçip tüm haklarını çok kısa bir sürede alabilmektedirler. Çünkü sigorta şirketleri genellikle uzlaşma yoluna gidip ödeme yapıyorlar. ERD Hukuk Bürosu sizlerin veya mirasçı olduğunuz kişilerin trafik kazası sonrası sigorta şirketinden para ve tazminat alma hususunda sizlere yardımcı olabilmektedir.

 

Trafik Kazası Sonrası Sigorta Şirketinden Para Alma İşlemleri Nasıl Olur ?

Bu sorunun yanıtı aslında biraz da sizlere bağlıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigorta şirketleri genellikle uzlaşma yoluna gidiyorlar. Çünkü mahkeme aşaması ve mahkemenin uzun sürmesi ( işeleyecek faiz bakımından ) tamamen onların zararı yönündedir. Sizlerin bize verdiği vekalet ile diyarbakır trafik kazası avukatı olarak gerekli evraklarla sigorta şirketine başvurumuzu yapıyoruz ve bize verecekleri teklifi bekliyoruz. Teklif gelince biraz daha pazarlık aşaması yapıp teklifi arttırabilme şansımız vardır. Sigorta şirketi tarafından verilen teklifi sizlere iletiyoruz ve sizin vereceğiniz husus üzerine kabul ediyoruz veyahut etmiyoruz. Kabul ettiğimiz taktirde sigorta şirketi paramızı kısa bir süre içinde ödeyebilmektedir. Kabul etmediğimiz taktirde  mahkeme yoluna başvurmamız gerekiyor. Fakat burada ince bir detay mevcut; biz verilen teklifi az bulduk bu teklifi kabul edip paramızı alıp sonrasında tekrar mahkemeye ödenen tazminatın yetersizliği konusunda dava açabiliyoruz. Bu tamamen siz trafik kazasından zarar gören kişiye kalmış bir şeydir.

 

Trafik Kazası Sonucu Alacağı Para Sigorta Şirketi Tarafından Nasıl Belirlenir ?

Sigorta şirketinden alacağınız paranın belirlenmesi de birçok faktör vardır fakat biz 2 temel unsurdan bahsedeceğiz.

  • Kusur Oranınız
  • Maluliyet Oranınız

Kusur Oranı : Meydana gelmiş kaza da tutulan trafik kazası tensip tutanağı sonucunda size verilen kusurdur. Yani Trafik Polislerinin tuttuğu zabıt bu durumda çok önemli. Herkes sigorta şirketinden kusuru olmayan oranda para alır kısa bir örnek vermek gerekirse; Bir trafik kazası meydana geldi ve sizin raporda kusurunuz %75 karşı tarafın %25. Sigorta şirketinde başvurduğunuz zaman trafik sigortası sizin zararınızın sadece %25’ini ödeyecektir yani kusurlu olduğu oran kadar. Örneğin zararınız 40 Bin TL ise bunun 10 Bin TL’sini öder.

Maluliyet Oranı : Maluliyet yaralanmalı bir trafik kazasında bedeninizde meydana gelmiş kalıcı hasarlardır. Bu hasarların tespiti ve kanıtlanması gerekmektedir. Bu da ancak tam teşekkürlü bir hastahane de heyet raporu veya adli tıp raporuyla olmaktadır. Maluliyet oranınız sigortadan alacağınız para miktarını belirleyen en önemli etkendir diyebiliriz.

Kısaca ; 

Trafik kazaları ve bu kaza sonrası sigortadan para alma işlemleri karışık ve mutlaka bir avukat aracılığıyla yapılması gereken işlemlerdir. Bizler Diyarbakır avukat olarak sizlerin trafik kazası avukatı olmaktan mutluluk duyarız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


İletişim